STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH W URZĘDZIE MIEJSKIM W MSZCZONOWIE
(wersja skrócona)
Podstawową zasadą personelu w ramach Urzędu Miejskiego w Mszczonowie jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Celem Standardów ochrony małoletnich jest zapewnienie Wam szacunku w kontakcie z Wami w atmosferze życzliwości, akceptacji i bezpieczeństwa.
Standardy ochrony małoletnich to dokument ogólnodostępny dla personelu Urzędu, dla Was i Waszych opiekunów, a jego celem jest utrwalenie bezpieczeństwa w relacjach z Wami z uwzględnieniem Waszej godności i Waszych potrzeb.
Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
Przez krzywdzenie dziecka rozumie się zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej lub innego dziecka, która negatywnie wpływa na Wasz rozwój fizyczny lub psychiczny.
Miasto Mszczonów bywa organizatorem wydarzeń, imprez, spotkań, konkursów dla Was oraz inicjatyw, w których możecie uczestniczyć. Wszyscy pracownicy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na to, kiedy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda, ponieważ działania krzywdzące mogą być z różnych stron: ze strony innych uczniów, dorosłych, rodziców lub opiekunów.
W przypadku doznania jakiejkolwiek krzywdy ze strony dorosłych lub innych dzieci zawiadom dorosłą osobę, najlepiej Twojego opiekuna ze strony Urzędu, wówczas stosownie do sytuacji zostaną podjęte odpowiednie działania.
Zapewniamy Ci ochronę Twojego wizerunku oraz prawo do prywatności.
Działania wobec Was powinny być odpowiednie do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
Nikt nie może Was bić, szturchać, kopać, popychać, zawstydzać, upokarzać, obrażać, straszyć, lekceważyć ani dotykać w taki sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny. Wy także nie powinniście tego robić.
Osobom dorosłym nie wolno używać wobec Was wulgarnych słów, gestów, żartów, czynić obraźliwych uwag, kierować do Was wypowiedzi dotyczących aktywności bądź atrakcyjności seksualnej, wykorzystywać wobec Was władzy lub przewagi fizycznej lub psychicznej nad Wami. Niedozwolone jest zastraszanie, przymuszanie, groźby.
Osoba dorosła nie może Wam proponować alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w Waszej obecności. Wy również nie powinniście tego robić.
Personel może się z Wami kontaktować tylko w związku z pracą. Nie wolno mu zapraszać Was do swojego miejsca zamieszkania ani przyjmować zaproszenia do Waszego miejsca zamieszkania. Nie może też kontaktować się z Wami poprzez media społecznościowe.
Jeśli czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji w związku z jakimś zachowaniem lub słowami osób, możesz o tym powiedzieć innemu dorosłemu, zwłaszcza opiekunowi z placówki Urzędu lub bezpośrednio Burmistrzowi i możesz oczekiwać odpowiedniej reakcji i / lub pomocy.
Traktuj koleżanki i kolegów z należytym szacunkiem. Słuchaj innych, gdy mówią, nie przerywaj innym, gdy się wypowiadają. Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania własnego zdania, myśli i przekonań, jeśli nie naruszają one dobra innych osób.
Nie narażaj innych na niebezpieczeństwo. Nie wolno Wam posiadać broni, ostrych narzędzi.
Konflikty rozwiązuj w sposób pokojowy, powiedz, co dla Ciebie jest problemem, czego oczekujesz, słuchaj co mówi druga strona, czego ona oczekuje, wymyślcie rozwiązanie które będzie zadowalające Was obojga. Jeśli nie uda się Wam rozwiązać konfliktu zawsze możecie udać się po pomoc.
Nie bądź obojętny, gdy komuś dzieje się krzywda, zawsze poinformuj o tym dorosłą osobę.
Nie wypowiadaj się obraźliwie o innych koleżankach i kolegach, rodzicach kolegów i innych osobach. Nie zwracaj się w sposób wulgarny do innych. Nie namawiaj innych do krzywdzenia.
Bądź tolerancyjny – szanuj odmienny pogląd, przekonania, wierzenia.
Szanuj prawo innych do prywatności, nie przeglądaj innym ich prywatnych rzeczy.
Nie wolno Ci nagrywać lub rozpowszechniać wizerunku koleżanek, kolegów bez ich wyraźnej i swobodnie wyrażanej zgody.
Każdy ma prawo do poszanowania swojej godności.
Jeśli czujesz się skrzywdzony lub jesteś świadkiem skrzywdzenia, możesz o tym porozmawiać pod następującymi numerami telefonów:
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
800 080 222 – całodobowa infolinia dla dzieci, rodziców i pedagogów
112 – ogólny numer alarmowy
997 – Policja
999 – Państwowe Ratownictwo Medyczne
- Zarządzenie 133/24 (PDF) 1029.31kB
- Zarządzenie 134/24 (PDF) 209.14kB
- Zarządzenie 137/24 (PDF) 327.5kB